Prístroje

Vihorlatský národný teleskopHlavným prístrojom na Astronomickom observatóriu na Kolonickom sedle je VNT (Vihorlatský národný teleskop) s priemerom hlavného zrkadla 1 meter. Ďalekohľad je originálnym prístrojom vyrobeným v Astronomickom observatóriu v Odesse pod vedením odborníkov L. Paulin (hlavný konštruktér), N. Faščevský (optik) a A. Riabov (elektronik). Inštalácia ďalekohľadu na Kolonickom sedle je výsledkom dlhoročnej spolupráce medzi obidvoma inštitúciami predstavitelia ktorých, prof. Valentin Karetnikov, DrSc. (Odessa) a RNDr. Igor Kudzej, CSc. (Humenné), 19.10.1999 podpísali Zmluvu o vedecko-technickej spolupráci. V rámci zmluvy bol v priebehu dvoch rokov ďalekohľad s montážou postupne prevezený a zmontovaný na Astronomickom observatóriu na Kolonickom sedle.

 

Parametre ďalekohľadov na observatóriu

DetektoryVNT

Najväčší ďalekohľad na Slovensku má zaujímavý pôvod. Pôvodný úmysel bol kúpiť do novopostavenej kupoly s priemerom 5 m ďalekohľad s priemerom hlavného zrkadla 80 cm od výrobcu - Astronomické observatórium Odesskej národnej univerzity. V roku 1999 však nový riaditeľ hvezdárne RNDr. Igor Kudzej, CSc. stál pred problémom financovania. Hvezdárne v tomto období prechádzali zložitou transformáciou z regionálnych intendatúr pod príslušné krajské úrady a Prešovský len s problémami dofinancoval stavbu hlavnej budovy AO. Na kúpu ďalekohľadu peniaze nezostali. Riešenie sa našlo priamo v Odesse. Bola podpísaná Zmluva o vedecko-technickej spolupráci medzi Astronomickým observatóriom v Odesse a Vihorlatskou hvezdárňou v Humennom. V nej sa okrem iného dohodlo, že Odesské observatórium zapožičia na 99 rokov ďalekohľad s priemerom zrkadla 1 meter.
Nasledovalo strastiplné obdobie transportu a montáží jednotlivých častí ďdalekohľadu. / VNT projekt/. Nakoniec bol metrový ďalkohľad 30. mája 2002 slávnostne uvedený do prevádzky. Vzhľadom k tomu, že finačné prostriedky na prevoz a následnú montáž boli získané prostredníctvom neinvestičného fondu „Teleskop“ formou sponzorských darov a zbierok prevažne z vihorlatského regiónu, teleskop dostal názov Vihorlatský národný – VNT. Aj potom však prebiehali úpravy. Prebrúsenie korekčných šošoviek bola najdôležitejšia z nich. Súčasne odesskí odborníci začali pracovať na výrobe dvojkanálového fotoelektrického fotometra. Fotometer sa stal schopný merania v predvečer seminára KOLOS 2006. Tým sa stal ďalekohľad kompletný a môže slúžiť svojmu účelu - presnému meraniu jasností premenných hviezd.

Optické a mechanicko - elektrické parametre VNT
Čítať celý článok...
 


 

Kalendár udalostí

posledný mesiac január 2018 budúci mesiac
Po Ut St Št Pi So Ne
week 1 1 2 3 4 5 6 7
week 2 8 9 10 11 12 13 14
week 3 15 16 17 18 19 20 21
week 4 22 23 24 25 26 27 28
week 5 29 30 31